Wielkopolski Związek Kolarski podsumował rok sportowy 2024. W trakcie uroczystości, która odbyła się w auli Technikum im. św. Józefa w Kaliszu, uhonorowano zawodników i zawodniczki, organizatorów imprez i zasłużonych sędziów. Z mównicy padły też słowa o realnej kondycji polskiego kolarstwa, a także radykalnych zmianach, które muszą w nim nastąpić
Tegoroczne podsumowanie minionego już sezonu Wielkopolski Związek Kolarski zorganizował w auli Technikum im. św. Józefa w Kaliszu. Uczestników uroczystości przywitał więc gospodarz tej placówki ksiądz dr Adam Kraska. Natomiast prezes WZKol. Lucjusz Wasielewski przedstawił dorobek wielkopolskich klubów w minionym roku.
– We współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży województwo wielkopolskie zajęło drugie miejsce w kraju z dorobkiem 921,16 pkt. Mamy w regionie sporo zaangażowanych osób pracujących w klubach kolarskich i przy organizacji różnego rodzaju imprez. Mamy też utalentowaną młodzież, która odnosi sukcesy również na arenie międzynarodowej. Ale oczywiście nie brakuje też problemów – mówił szef WZKol.
W gronie nagrodzonych klubów, które w minionym roku odnosiły sukcesy w różnych odmianach kolarstwa, były również kluby z Kalisza i powiatu kaliskiego. Dużą cześć sceny zajęli zawodnicy KTK Kalisz, wśród których na plan pierwszy wysuwają się osiągnięcia Marcelego Pery (m.in. brąz Mistrzostw Europy na torze) oraz Wiktora Gałdyna. Ale godne podkreślenia są także wyniki innych juniorów kaliskiego klubu: Jakuba Gilickiego, Macieja Bajdora i Patryka Goszczurnego. Niektórzy z nich już teraz próbują swoich sił w barwach grup kolarskich z innych krajów. Wśród juniorów i juniorek młodszych KTK wyróżniono natomiast: Michała Gilickiego, Łukasza Szymkowiaka, Filipa Niemczewskiego i Adę Kwieciak. Doceniono również trzy młodziczki: Maję Klimkiewicz, Wiktorię Gołąb oraz Amelię Pawelec. Tą grupę opiekują się trenerzy Krzysztof Dąbrowski i Jakub Dąbrowski.
Nagrody, upominki i podziękowanie odebrali także reprezentanci UKS Koźminianka Koźminek: Marcin Włodarski (trzy medale mistrzostw Polski w kategorii juniorów), Maja Kubica i Maja Tułacz (obie wywalczyły brąz MP juniorek młodszych na torze). Uhonorowano też wieloletniego trenera zawodników i zawodniczek z Koźminka oraz organizatora zawodów, Marka Cieślaka. Na scenie pojawili się też wielkopolscy mistrzowie i medaliści mistrzostw kraju szkół podstawowych. W tym gronie znaleźli się m.in. Adam Palusiński z Brzezin (dwa złote medale na szosie i brąz na torze), Witold Kołodziejczyk z KTK Kalisz (dwa złote i dwa srebrne medale na torze i brąz na szosie) oraz Weronika Sieradzka z UKS Koźminianka (trzy złote medale na torze).
Wręczono też trofea dla najlepszych wielkopolskich klubów we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży. Pierwsze miejsce w tej klasyfikacji zajęło Kaliskie Towarzystwo Kolarskie (172,76 pkt.), drugie KK Tarnovia Tarnowo Podgórne (127,44 pkt.), a trzecie Pho3Nix Cycling Team Rosnówko (112 pkt.). Miłym akcentem imprezy było nagrodzenie zasłużonych sędziów. 55-lecie pracy sędziowskiej obchodzi Henryk Gałęski, 25-lecie Grażyna Wiatrowska i Tadeusz Synkowski, a 20-lecie Bogdan Ludwicki. Za wieloletnią współpracę z WZKol. uhonorowano też Stefana Woźniaka, Edmunda Siwka i Krzysztofa Giędę. Spotkanie było też okazją, aby docenić pracę Magdaleny Wysockiej, która od 25 lat prowadzi związkowy sekretariat, zajmując się też wieloma innymi sprawami i w wielkopolskim, i w polskim kolarstwie, a jej zaangażowanie i pomoc doceniają kluby w całym kraju.
W trakcie spotkania nie zabrakło też wypowiedzi, w których poruszano temat aktualnej kondycji polskiego i wielkopolskiego kolarstwa w szerokim zakresie działań. Dowiedzieliśmy się też o zmianach we władzach WZKol., które mogą niebawem nastąpić.
– W szkoleniu młodzieży nie wszystko jest tak, jak powinno być. Często jego poziom jest daleki od oczekiwanego. Nie zawsze też środki na kolarstwo młodzieżowe są odpowiednio wydawane. Ich brak powoduje, że tracimy najlepszych trenerów, którzy zmuszeni są wybrać pracę zawodową na etacie – twierdził m.in. Robert Taciak z UKS TFP Jedynka Kórnik, jeden z czołowych trenerów młodzieży w Polsce.
– Niewątpliwie jesteśmy w takim okresie rozwoju polskiego kolarstwa, że już nie wystarczą w nim zmiany, ale musi nastąpić prawdziwa rewolucja. Dotyczy to spraw organizacyjnych, całego systemu szkolenia i wydatkowania środków. Spora część obecnych rozwiązań jest nie do przyjęcia. Mam nadzieję, że ten proces niebawem ruszy na dobre. Chciałby jednocześnie poinformować, że funkcję prezesa WZKol. sprawuję do jesienie tego roku, a na najbliższym Walnym Zebraniu nie zamierzam ponownie kandydować na to stanowisko – oświadczył Lucjusz Wasielewski.
Dodajmy, że wśród zaproszonych gości na spotkaniu podsumowujący sezon w wielkopolskim kolarstwie byli m.in. wiceprezes Polskiego Związku Kolarskiego Krzysztof Golwiej, zastępca burmistrza gminy Opatówek Krzysztof Kubasik, a także Ryszard Nowicki z firmy KIA Nowicki, współpracującej z WZKol. w zakresie pomocy logistycznej w czasie wyścigów.
(dd)











